Droga Świętego Jakuba, jest nazywana także – Camino de Santiago, ponieważ jest to szlak, który wiedzie pielgrzymów do Katedry w Santiago de Compostela, w północno – zachodniej części Hiszpanii Galicji. Wg wierzeń pielgrzymów, w katedrze tej znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła.

Którędy do Katedry Santiago de Compostela?

Nie ma jednego wytyczonego szlaku, jest ich wiele, które prowadzą do jednego celu – Katedry Santiago de Compostela. Jest wiele Państw w Europie i wiele miast w Polsce, którędy przebiega droga do Św. Jakuba. Między innymi, przebiega ona też w Głogowie, niedaleko jednego, wśród wielu przystanków- sanktuarium w Jakubowie.

Teraz, miasto już od kilku miesięcy pracuje na oznaczeniem fragmentu drogi Św. Jakuba. Planuje się między innymi, postawienie niespełna metrowego postumentu kamiennego, który będzie wykonany z piaskowca kwarcowego, oraz trzech tablic kamiennych z wzorem muszli, która stanowi symbol św. Jakuba. Będą na nich także herb miasta oraz logo KGHM, które w 2010 r. przyczyniło się do odsłonięcia muszli, usytuowanej na ścianie budynku przy szybie SG1 – kopalnia Polkowice – Sieroszowice. Oprócz postumentu i tablic pojawi się jeszcze wiele innych oznaczeń. Całkowita suma projektu to 53 345,10 zł, z czego 20 tysięcy złotych to pozyskane środki z KGHM Polska Miedź S.A.

Dlaczego muszla jest symbolem drogi Świętego Jakuba?

Niegdyś wielu pielgrzymów, po dotarciu do Katedry Santiago de Compostela, szło jeszcze trochę dalej, aż do Oceanu Atlantyckiego i zbierało muszle, na dowód i pamiątkę przebytej drogi, która również jest oznaczana żółtymi strzałkami.

A Wy? Słyszeliście już kiedyś o drodze Świętego Jakuba?