Codziennie wielu Głogowian i nie tylko przechodzi przez Dworzec Kolejowy w Głogowie, by dostać się do pracy, szkoły na wakacje czy po prostu do innej miejscowości. Nie zastanawiamy się jednak, jak długo budynek dworca już istnieje, czy był może kiedyś inny? Jak zmieniał się na przestrzeni lat? Postanowiliśmy, przybliżyć pokrótce Państwu losy Dworca Kolejowego.

Gdzie się znajduje Dworzec Kolejowy w Głogowie oraz jakie były jego początki?

Pierwszy budynek miał miejsce przy dzisiejszej ulicy Elektrycznej. Zbudowany został w 1846 roku. Niestety to wszystko co wiadomo na Jego temat. Dużo większą stację kolejową w Głogowie, wybudowano w roku 1857, wówczas była również potrzeba by wybudować most na Odrze. Trasa ta bowiem miała prowadzić do Leszna. Ówczesny budynek dworca, mieścił się tam, gdzie dziś mamy wschodnią stronę peronu drugiego.

W roku 1932, rozpoczęła się generalna przebudowa budynku dworcowego.  Projektantem był słynny architekt Wilhelm Berringer, który także był projektantem Dworca Kolejowego we Frankfurcie nad Odrą.  Budynek zbudowany był symetrycznie, w środku znajdowała się wielka hala, która sięgała 12 metrów wysokości. Pan Berringer, zaprojektował także przejście naziemne dla pasażerów oraz dla usług towarowo – pocztowych. W dworcu znajdowały się poczekalnie podzielone na klasy, bar z piwem, restauracja czy przechowalnia bagażu. Dworzec miał ogromne szczęście, jeśli chodzi o skutki II wojny światowej. Samo miasto Głogów, poniosło ogromne szkody, natomiast jeśli chodzi o dworzec to ucierpiało głównie prawe skrzydło, które zostało wyremontowane na początku lat 60-tych.

Dziś Dworzec Kolejowy w Głogowie wygląda podobnie, wprowadzono sukcesywnie większą ilość tras i połączeń. W zeszłym roku postawiono biletomat oraz oddano do użytku dwie windy pasażerskie.

Czy często korzystacie z Dworca Kolejowego w Głogowie?