Dzięki współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki z Centrum GovTech

w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powstała inicjatywa o nazwie Laboratoria Przyszłości. Dzięki temu projektowi szkoły podstawowe w Głogowie otrzymały dofinansowanie na zakup nowoczesnego wyposażenia. W ten sposób dzieci będą mogły uczyć się w o wiele lepszy i ciekawszy sposób. Na porządku dziennym będą eksperymenty i nauka poprzez doświadczanie, zamiast czystej teorii. Głogowskie szkoły dostaną łącznie ponad 1,6 mln zł. Kwota dofinansowania dla poszczególnych placówek zależy od ilości uczniów, które się w niej uczą.

Na co szkoły przeznaczą dostępne środki?

Po otrzymaniu dofinansowania każda szkoła musi zakupić podstawowe wyposażenie. Pozostałe pieniądze mogą przeznaczyć na dodatkowe sprzęty i akcesoria. Warunkiem otrzymania środków jest, aby szkoły były wyposażone do 1 września 2022 roku. Oznacza to, że już w przyszłym roku szkolnym możemy spodziewać się drukarek 3D i takiego sprzętu do nagrań jak kamery, mikrofony i greenscreeny. Oprócz tego szkoły muszą kupić mikrokontrolery i stacje lutownicze, które są do nich potrzebne.

Każda placówka może wybrać co, oprócz wymienionych powyżej sprzętów, kupi w ramach Laboratoriów Przyszłości. Będzie to na pewno zależało od obecnego wyposażenia szkoły. Do wyboru szkoły mają na przykład narzędzia do obróbki drewna i metalu, sprzęt gospodarstwa domowego i środki ochrony indywidualnej. Oprócz tego placówki mogą zdecydować się na wyposażenie stanowisk do pracy narzędziowej i technicznej, co byłoby dobrym uzupełnieniem podstawowego wyposażenia. Na liście sprzętów do wyboru są też specjalistyczne urządzenia i narzędzia, materiały edukacyjne i oprogramowanie, pomoce projektowe i bardziej zaawansowany sprzęt do nagrywania.

Mamy nadzieję, że dzięki tej pomocy finansowej dzieci w szkołach będą miały więcej możliwości do nauki i będzie ona dla nich przyjemniejsza.