10 października jest Dnie Zdrowia Psychicznego i z tej okazji w regionie pojawiło się sześć punktów Profilaktyki Zdrowia Psychicznego, jeden taki punkt znajduje się w Głogowie. Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie społeczeństwa, a liczba osób w kraju, które skarżą się na zaburzenia depresyjne, sięga milionów.

Profilaktyka Zdrowia Psychicznego w Głogowie

Punkty profilaktyki zostały stworzone w ramach tegorocznej edycji „W depresji nie jesteś sam- EDYCJA 2022/23”, W regionie powstało sześć tego typu miejsc: dwa w Lubinie, Chojnowie, Polkowicach i oczywiście Głogowie. W naszym mieście Punkt Profilaktyki Zdrowia Psychicznego mieści się w Głogowskim Stowarzyszeniu „Otwarte Drzwi” przy ulicy Poczdamskiej. Wszystkie punkty będą działać przez dziewięć miesięcy.

Program Profilaktyki Przeciwdziałania Depresji

Ten program będzie realizowane do września 2023 roku, a jego najważniejszymi wydarzeniami będą „II Miesiąc Zdrowia Psychicznego”, która organizowane jest w tym miesiącu oraz „IV Tydzień Walki z Depresją” organizowany w lutym przyszłego roku. Program przewiduje ponad 1100 godzin bezpłatnych konsultacji specjalistycznych, a także wykłady oraz warsztaty dla kadry zarządzającej, które mają rozwijać umiejętności rozpoznawania symptomów depresji wśród pracowników.

Choroba milionów osób

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, depresja za kilka stanie się najczęściej występującą chorobą na świecie. Nieoficjalne statystyki mówią, że w Polsce z problemem depresji zmaga się 10% społeczeństwa, a na całym świecie ten problem dotknął 350 milionów osób, a jeszcze więcej osób nie szuka pomocy w tym zakresie.