Pod koniec września ruszyła rejestracja do programu przesiewowego w kierunku raka prostaty. Program finansowany jest przez Starostwo Powiatowe w Głogowie oraz Fundację KGHM Polska Miedź. Rejestrować się można w Głogowskim Szpitalu Powiatowym do wyczerpania limitu miejsc. W pierwszej turze może się zarejestrować 288 osób.

Program badań prostaty

Program skierowany jest do mieszkańców Powiatu Głogowskiego po 50. roku życia. Program będzie trwać do końca listopada, a obejmuje on badanie laboratoryjne krwi oraz badanie TRUS z analizą tych badań. Możliwa jest również konsultacja z lekarzem urologiem, w celu uzyskania zalecenie do ewentualnego dalszego postępowania.

Rak prostaty

To statystycznie drugi najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn, a ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Najczęściej chorobę wykrywa się u osób pomiędzy 60. a 79. rokiem życia, a każdego roku w Polsce stwierdza się kilkanaście tysięcy zachorować. Rzadko zdarza się, że na wczesnym etapie choroby, widoczne są objawy. Najczęstsze objawy w miarę rozwoju raka to problemy z oddawaniem moczu lub częstsze oddawanie moczu.