Od środy 28 września można rejestrować się do pulmologa w Głogowskim Szpitalu Powiatowym. Odbywa się to w ramach programu „Wczesna diagnostyka i profilaktyka chorób płuc na terenie Gminy Miejskiej Głogów”.

Program diagnostyki chorób płuc

Program skierowany jest dla mieszkańców Głogowa w wieku od 40 do 65 lat. Pacjenci będą mieli wykonane badanie TK niskodawkowe klatki piersiowej wraz z opisem badania oraz konsultację wykonaną przez lekarza specjalistę pulmologa. W przypadku wykrycia zmian, pacjent otrzyma zalecenia dotyczących leczenia.

Rejestracja będzie odbywać się w Centralnej Rejestracji w budynku głównym Głogowskiego Szpitala Powiatowego w dniu 28 września w godzinach od 08:00 do 14:00.

Dlaczego ważne jest to badanie?

Rak płuc do najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy w Polsce. Ma też największy wskaźnik śmiertelności, ale zdiagnozowanie go na wczesnym etapie, daje duże szanse na wyleczenie go, a wysoki wskaźnik śmiertelności bierze się z tego, że 80% przypadków jest diagnozowana na zbyt późnym etapie choroby. Dzieje się tak dlatego, że nowotwór płuc na wczesnym etapie nie daje o sobie znać, a pierwsze objawy są mało charakterystyczne. Wśród objawów mogą wystąpić kaszel, duszności czy świszczący oddech.