Od kilku lat w Głogowie jest wręczana nagroda historyczna przez Głogowski Wehikuł Czasu, a celem gali jest popularyzacja przeszłości Głogowa, uhonorowanie i promocja twórców czy autorów wydarzeń i publikacji, które dotyczą historii miasta. W tym roku to już dziesiąte przyznanie tej nagrody, a gala odbędzie się w najbliższy piątek o godzinie 17:00 w Teatrze Miejskim im. Andreasa Gryphiusa.

Nominowani do nagrody

  • Miejski Ośrodek Kultury- za projekt „Legendy z Ziemi Głogowskiej”
  • Przemysław Lewicki- za aktywność w upowszechnianiu wiedzy o lokalnej przeszłości przez prowadzenie popularnych profili w mediach społecznościowych.
  • Stowarzyszenie Głogowski Ruch Odkrywców Tajemnic- za odkrycie pomnika Fryderyka Schillera oraz za dalsze działania.
  • Fundacja Na Rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi z Dalkowa- za wachlarz działań i projektów na rzecz edukacji ekologicznej i historycznej w roku 2021.
  • Uta Hanusek i Mateusz Tomyślak- za inicjatywę interwencyjnej akcji ratunkowej, konserwacji i przeniesienia malowideł ściennych z ruin kaplicy w Rapocinie do Kolegiaty w Głogowie.

Gość specjalny

Gościem specjalnym X Głogowskiej Nagrody Historycznej będzie znany reporter i pisarz, Wojciech Tochman. Tochman otrzymywał już szereg nagród i wyróżnień. W 1998 roku został uznany Reporterem Roku według czytelników Gazety Wyborczej, a w 2020 roku dostał nominację do Nagrody Literackiej Nike za książkę „Pianie kogutów, płacz psów”.