17 września będziemy obchodzić 83. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Uroczystości z tej okazji przygotowywane są także w Głogowie, a odbędą się one 16 września.

Jak Głogów uczci tę rocznicę?

Starosta Głogowski, Jarosław Dudkowiak oraz Prezes Związku Sybiraków Koło w Głogowie, Stanisław Dwojny zapraszają mieszkańców miasta w piątek na Mszę Świętą polową, która połączona będzie z Uroczystością Patriotyczną przy pomniku Sybiraków na cmentarzu przy Kościele Pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbe o godzinie 11:00. Miejsce uroczystości nie jest przypadkowe, a 17 września przypada również Światowy Dzień Sybiraka, czyli osób zesłanych na Syberię.

Patriotyczna pielgrzymka

W rocznicę dnia napaści radzieckiej na nasz kraj z Głogowa do Jakubowa wyruszy piesza pielgrzymka. Zbiórka o godzinie 09:00 pod kościołem NMP Królowej Polski na osiedlu Kopernik. Na godzinę 12:00 planowana jest uroczysta Msza Święta za ojczyznę w jakubowskim sanktuarium. Potem na uczestników czeka poczęstunek i grill.

Agresja nazywana wyzwoleniem

17 września ZSRR dokonał zbrojnej napaści na Polskę, która o początku września była w stanie wojny z III Rzeszą. W radzieckiej historii nazywano ją „wyzwoleńczym pochodem Armii Czerwonej”. Doszło do tego na mocy Paktu Ribbentrop-Mołotow, który formalnie był paktem o nieagresji pomiędzy III Rzeszą a Związkiem Radzieckim, ale według tajnego protokołu dodatkowego dotyczyła podziału suwerennych państw: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii.