Policyjne służby z Głogowa zwracają się z apelem do społeczności o zachowanie szczególnej ostrożności podczas dokonywania transakcji w sieci. Wskazują, że nie tylko nabywcy, ale także sprzedający mogą stać się celami cyberprzestępców. Przykładem tego jest sytuacja 30-letniej mieszkanki Głogowa.

Młoda kobieta padła ofiarą oszustwa online, gdy próbowała sprzedać przedmiot za pośrednictwem portalu OLX. Oszuści, udający zainteresowanych kupujących, zdobyli dostęp do jej konta bankowego, stosując prosty, ale skuteczny trick.

– Tuż po opublikowaniu ogłoszenia na łamach OLX, głogowianka otrzymała SMS-a rzekomo od administratorów strony. Wiadomość zawierała informacje o wpłynięciu płatności za sprzedany przedmiot oraz link. Kiedy kobieta kliknęła w przesłane łącze, została przekierowana na fałszywą stronę internetową, która stanowiła doskonałe odzwierciedlenie prawdziwej strony OLX – tam widniało jej ogłoszenie i domniemany kupujący. Wypełniając instrukcje podane na stronie, wybrała swój bank i podała dane do bankowości online, nie zdając sobie sprawy, że strona jest fałszywa i służy do wyłudzenia danych. Przestępca, dzięki uzyskaniu dostępu do jej konta bankowego, zdołał wyciągnąć z niego kwotę przekraczającą 6 tysięcy złotych – relacjonuje Natalia Szymańska, przedstawicielka Komendy Powiatowej Policji w Głogowie.

Zaistniałe zdarzenie pokazuje, że zagrożenie w sieci dotyczy zarówno kupujących, jak i sprzedających. Niekiedy fałszywe strony internetowe stworzone przez oszustów są tak dobrze wykonane, że łatwo pomylić je z oryginalnymi serwisami.