Z perspektywy grafika monitor jest jednym z najbardziej istotnych narzędzi w codziennej pracy. Wbrew pozorom zakup największego dostępnego na rynku ekranu wcale nie jest dobrym pomysłem, ponieważ po kilku godzinach obróbki graficznej szybko przekonać się można, iż jest to niezwykle męczące dla ludzkiego wzroku.

Z tego też powodu przy wyborze monitora dla grafika czy fotografa trzeba uwzględnić szereg dodatkowych kryteriów takich jak zakres barw, częstotliwość odświeżania, rodzaj matrycy czy rozdzielczość ekranu. Czy do obróbki filmów i zdjęć można wykorzystywać ten sam sprzęt? Czym charakteryzuje się profesjonalny monitor dla grafika? Czy opłaca się zainwestować w japońskie ekrany iiyama? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Czy do obrabiania filmów i zdjęć wystarczy jeden monitor?

Profesjonalny i wysokiej jakości monitor doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku obróbki zdjęć, jak i filmów. Trzeba tu jednak zwrócić uwagę, iż renderowanie materiałów wideo jest dużo bardziej wymagające z perspektywy procesora (CPU) i karty graficznej (GPU). Ma to znacznie głównie w kontekście laptopów, ponieważ brak mocy uniemożliwiać może korzystanie z oprogramowania do obróbki. Warto pamiętać też, iż w niektórych przypadkach dużo lepszym rozwiązaniem jest zakup dwóch monitorów. Niezwykle istotna jest tu jakość i rozdzielczość obrabianych materiałów, ponieważ z reguły zdjęcia obrabia się w wyższej rozdzielczości niż filmy. Edytowanie i retuszowanie materiałów w 4K nie będzie możliwe, jeśli ekran jest w stanie obsłużyć jedynie rozdzielczość Full HD. Warto pamiętać też, iż w przypadku portretów dużo bardziej praktycznym rozwiązaniem jest ekran, który posiada łatwą możliwość zmiany orientacji. Jak bardzo ułatwia to pracę, doskonale obrazuje fakt, iż większość osób w trakcie oglądania filmów na smartfonie przekręca ekran do poziomej pozycji. Z tego też powodu kupując profesjonalny monitor iiyama lepiej zainstalować go na specjalnym uchwycie niż standardowej nóżce.

Czy monitor iiyama to dobry wybór dla grafika lub fotografa?

Japońska koncern iiyama to jest jednym z najlepszych producentów profesjonalnych i wysokiej jakości monitorów. Jako jedna z nielicznych na rynku firma ta pochwalić się może szeregiem dotykowych i wielkoformatowych ekranów LCD. Ze względu na atrakcyjne ceny nowoczesny monitor iiyama jest doskonałą alternatywą dla niezwykle kosztownych ekranów Apple Retina. Inwestycja w japoński sprzęt to świetne rozwiązanie dla osób rozpoczynających karierę lub niebędących w stanie w rozsądny sposób uzasadnić inwestycji w najdroższe monitory dostępne na rynku.

Czym powinien cechować się profesjonalny ekran dla grafika?

Wybierając ekran dla fotografa albo grafika trzeba zwrócić uwagę na zakres obsługiwanych barw, gdyż to właśnie na tych stanowiskach można się zetknąć z wyższymi standardami sRGB, Adobe RGB lub ProPhoto RBG. Niezwykle istotnym czynnikiem jest także kwestia precyzji, z jaką wykalibrować można parametry takie jak jasność, temperatura, rozdzielczość, kontrast czy nasycenie. Warto zwrócić też uwagę czy dany monitor jest w stanie pracować z sygnałem HDR.