Głogów to jedno z najstarszych miast w Polsce, powstając jeszcze przed Chrztem Polski, ale niedługo później Mieszko I, włączył gród w granice kraju. Dzięki plemieniu Dziadoszan, które w X wieku zakładało pierwszy głogowski gród na terenie miasta mamy wiele zabytkowych budowli, które możemy zwiedzić.

Zamek Książąt Głogowskich

Powstał w połowie XIII wieku za sprawą Konrada I jako drewniana budowla z murowaną wieżą. Później była przebudowywana przez innych książąt. Następca Konrada I włączył zamek w system murów obronnych, a XVIII wieku nabrał kształtu rezydencji pałacowej. Obecnie w zamku znajduje się Muzeum Archeologiczno-Historyczne.

Kolegiata w Głogowie

Kolegiata Wniebowzięcia NMP, czyli po prostu kościół. Ta jedna z najstarszych tego typu budowli na Śląsku znajduje się w najstarszej dzielnicy Głogowa, czyli Ostrowie Tumskim. Okres wzniesienia budowli łączy się z panowaniem Bolesława Szczodrego i Bolesława Krzywoustego. Obecnie wciąż znajduje się w fazie odbudowywania po zniszczeniach z II wojny światowej.

Twierdza Głogów

To fortyfikacja, która powstała w czasie wojny trzydziestoletniej. W późniejszych latach była przebudowywana, kiedy Głogów znajdował się pod panowaniem Prus, które przeobraziły ją w twierdzę systemu Montalemberta.

Fort Gwiaździsty

Ten fort powstał po zdobyciu Głogowa przez Prusy podczas wojen śląskich. Fryderyk II Wielki w XVIII wieku nakazał budowę fortyfikacji w celu umocnienia i zabezpieczenia miasta. Projekt fortyfikacji stworzył Gerhard Cornelius van Wallrawe.