24 sierpnia będziemy obchodzić 913. rocznicę Obrony Głogowa. W tej okazji, jak każdego roku, zorganizowany zostanie piknik historyczny, który odbędzie w niedzielę 21 sierpnia ma Bulwarze Nadodrzańskim. Początek wydarzenia już o godzinie 13:00.

Atrakcje dla dużych i małych

W czasie pikniku uczestnicy będą mieli do dyspozycji wiele atrakcji. Do dyspozycji wszystkich będą stanowisko wikliniarza, stanowisko kowala oraz kata i stanowisko z uzbrojeniem. Obywać się będą warsztaty garncarstwa i lepienia w glinie oraz tkackie. Dla odważniejszych będzie strzelanie z bezpiecznych kusz i łuków oraz plac walki na bezpieczne miecze, a także obóz wojów. O pełnych godzinach odbędą się pokazy walk wojów.

Poza tym dzieci będą mogły skorzystać z mini ogrodu wczesnośredniowiecznego z animacjami, gdzie przewidywane atrakcje to układanie megapuzzli, karmienie smoka, wyścigi węży czy rzut podkową.

Walki w obronie Głogowa

24 sierpnia 1109 roku rozpoczęło się oblężenie Głogowa przez wojska cesarstwa rzymskiego pod dowództwem króla niemieckiego Henryka V. W oblężeniu brały udział siły niemieckiego oraz wojska czeskiego księcia Świętopełka, a z rejonu Pomorza nadciągała armia Bolesława III Krzywoustego. Oficjalnym powodem wojny było przywrócenie Zbigniewowi, przyrodniemu bratu Bolesława III Krzywoustego, władzy nad utraconymi ziemiami.