W pierwszych dniach wrześnie Głogów upamiętni 913. rocznicę Obrony Głogowa oraz spróbuje zachęcić aktywnego spędzenia czasu. 4 września, czyli pierwszą niedzielę przyszłego miesiąca odbędzie się drugi Bieg Obrońców Głogowa.

Druga edycja wydarzenia

To druga edycja imprezy, pierwsza odbyła się w 2019 roku, a na starcie pojawiło się 500 osób. Zapisy zakończą się dwa dni przed startem. Uczestnicy będą mieli do pokonania 10 kilometrów, a zmagania rozpoczną się przy ulicy Wita Stwosza, a zakończy na stadionie.

Podział na kategorie

Uczestnicy klasyfikowani będą według kilku kategorii. Główne kategorie to Open kobiet i mężczyzn, ale będą również klasyfikacje według wieku, mężczyzn do lat 20, 30, 40, 50 i 60 oraz kobiet do lat 20, 30, 40 i 50. Będą klasyfikacje najlepszego Głogowianina oraz najlepszej Głogowianki, a także dla pracowników i pracowniczek KGHM.
O 09:00, czyli godzinę przed głównym biegiem, wystartują dzieci. Tutaj do przebiegnięcia będą trzy dystanse w zależności od wieku dziecka. Klasy 1-3 pobiegną na 400 metrów, 3-6 na 800 metrów, a 7-8 na 1 milę, co daje około 1.6 kilometra.

Obrona Głogowa

24 sierpnia 1109 roku rozpoczęło się oblężenie Głogowa przez wojska cesarstwa rzymskiego pod dowództwem króla niemieckiego Henryka V. W oblężeniu brały udział siły niemieckiego oraz wojska czeskiego księcia Świętopełka, a z rejonu Pomorza nadciągała armia Bolesława III Krzywoustego. Oficjalnym powodem wojny było przywrócenie Zbigniewowi, przyrodniemu bratu Bolesława III Krzywoustego, władzy nad utraconymi ziemiami.