Na Dolnym Śląsku dziać się będzie wiele podczas tego lata. Wrocławski Teatr Pantomimy zapowiada bowiem objazdowe przedstawienia w różnych lokalizacjach regionu. Między innymi Karpacz, Głogów i Sobótka mają zostać odwiedzone przez zespół teatralny. Specjalne przedstawienie o nazwie „Mikrokosmos” ma szanse trafić do publiczności w pięciu miejscowościach: Kłodzko, Głogów, Sobótka, Karpacz oraz Milicz będą miały okazję gościć to wyjątkowe wydarzenie w sierpniu i we wrześniu. To właśnie te miejsca na mapie Dolnego Śląska zostały wybrane ze względu na brak instytucjonalnych teatrów.

– Moim marzeniem było pokazać dorobek wrocławskiej pantomimy szerszej publiczności z Dolnego Śląska. Stąd zrodził się koncept Dolnośląskiej Ofensywy Kulturalnej, która polega na wychodzeniu z propozycjami kulturalnymi do mieszkańców regionu poza granice instytucji kultury – mówi o swojej inicjatywie Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. – Po różnorodnych koncertach muzyki klasycznej i jazzowej oraz projektach osiedlowych, przyszedł czas na dodanie do naszych działań komponentu teatralnego. Zdecydowaliśmy się na włączenie do naszej oferty spektaklu familijnego „Mikrokosmos”, który jest przeznaczony dla całych rodzin. Wierzę, że ten rodzaj aktywności stanie się stałym punktem w programie naszego teatru.

Twórcy przedstawienia „Mikrokosmos” opierają swój scenariusz na niebanalnej interpretacji baśni H. Ch. Andersena „Calineczka”. Reżyser Konrad Dworakowski postanowił spojrzeć na tytułową bohaterkę w nowym świetle – nie jest ona przedstawiona jako bezbronna czy przestraszona, ale raczej jako zbuntowana, zadziorna i pewna siebie dziewczynka. Jej podróż przez świat zwierząt stanowi dla niej okazję do odkrycia własnej tożsamości. Spektakl adaptowany jest do grania na otwartej przestrzeni, co zgodne jest z ideą site specific i umożliwia prezentację go w każdych warunkach. Taka forma przedstawienia zwiększa też jego dostępność dla osób o specjalnych potrzebach.