W Przedmościu i Serbach, na terenie szkolnych budynków oraz siedziby Zakładu Gospodarki Komunalnej, zostaną zainstalowane nowoczesne instalacje fotowoltaiczne. Wójt Gminy Głogów, Bartłomiej Zimny, podjął decyzję o wejściu w kooperację z firmą PHU PARTNER EU. Przedmiotem współpracy jest montaż paneli słonecznych zarówno na obiekcie Szkoły Podstawowej w Przedmościu, jak i na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Serbach. Dodatkowo zaplanowano wymianę istniejących opraw oświetleniowych na salach gimnastycznych i boiskach szkolnych na energooszczędne lampy LED.

W trakcie realizacji tego inwestycyjnego projektu, głównym celem jest poprawa efektywności energetycznej danych obiektów. Wójt podkreśla, że technologia fotowoltaiczna to rozwiązanie umożliwiające produkcję energii przez cały rok. Należy jednak mieć na uwadze, że intensywność generowania prądu jest zależna od aktualnego sezonu.

W praktyce oznacza to możliwość przekazania nadmiaru energii wygenerowanej latem do sieci energetycznej. W okresach o mniejszym nasłonecznieniu skorzysta się z wcześniej zgromadzonych rezerw. Wójt Zimny podkreśla również ekologiczny aspekt fotowoltaiki – jest to sposób na produkcję prądu nieemitujący dwutlenku węgla ani innych substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego.

Gmina Głogów otrzymała 20 tysięcy złotych dotacji od powiatu głogowskiego na realizację inwestycji fotowoltaicznej na budynku szkoły w Przedmościu. Takie działania wpisują się w globalny trend dbania o zrównoważony rozwój i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.