Z całej Polski przybyli do Głogowa specjaliści różnych dziedzin, aby uczestniczyć w interdyscyplinarnej konferencji naukowej, której patronat objął Święty Mikołaj. Ta postać, będąca również patronem tego miasta, po raz drugi skupiła ekspertów z kraju na takim spotkaniu w Głogowie. Za organizację konferencji odpowiadały różne instytucje lokalne, w tym Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie, Gmina Miejska Głogów, Głogowska Kapituła Kolegiacka oraz Parafia św. Mikołaja w Głogowie.

Waldemar Hass, dyrektor Muzeum w Głogowie, odnosi się do wyboru Świętego Mikołaja jako patrona miasta Głogowa. W kontekście wydarzeń z poprzedniego roku podkreśla, jak istotne jest dla mieszkańców zrozumienie, że ich patron nie jest fikcyjny. Mimo że niektórzy mogą kojarzyć Świętego Mikołaja głównie z popkulturowymi obrazami, to jednak jest on postacią historyczną – biskupem. Celem organizatorów konferencji jest przybliżenie prawdziwej historii Świętego Mikołaja oraz wartości, które reprezentuje.

Dyrektor Hass zaznacza także, że choć Święty Mikołaj jest patronem konferencji, nie jest on jej jedynym tematem. Spotkanie to stanowi platformę do dyskusji na wiele różnych zagadnień, a figura Świętego Mikołaja służy jako punkt wyjścia do tych rozmów.