Podczas przeglądu stacji transformatorowej, technik zauważył podejrzane urządzenia, które jak się później okazało, były wykorzystywane do nielegalnego kopania kryptowalut. Zgłoszenie o tym niecodziennym odkryciu trafiło do Komendy Powiatowej Policji w Głogowie.

Podczas inspekcji technicznej w stacji transformatorowej położonej przy drodze numer 12 prowadzącej do Krzekotowa, pracownik obsługi technicznej natknął się na sprzęt służący do kopania kryptowalut, który zużywał znaczne ilości prądu elektrycznego. Wśród skomplikowanych urządzeń znajdowały się koparki oraz router internetowy, które osoba odpowiedzialna za ten proceder podłączyła bezpośrednio do transformatora. Wykorzystując specjalne zabezpieczenia, pominięto mierniki oraz główny wyłącznik, dzięki czemu urządzenia mogły działać niezakłócone.

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Głogowie zatrzymali 48-letniego mieszkańca tego miasta. Jak wynika z ustaleń, to właśnie ten mężczyzna był odpowiedzialny za nielegalne kopanie kryptowalut w stacji transformatorowej. Okazało się, że posiadał on niezbędne kwalifikacje, które pozwoliły mu na sprytną manipulację urządzeniami, dzięki której kradzież prądu nie została wcześniej wykryta.

Jak poinformowała policja, sprawca odpowie za kradzież prądu, którego ilość na chwilę obecną nie jest jeszcze dokładnie ustalona. Szacuje się jednak, że straty związane z tym czynem wynoszą co najmniej 10 tysięcy złotych. Policja przypomina również, że podłączanie się do instalacji elektrycznej bez zastosowania urządzeń pomiarowych jest przestępstwem karalnym do 5 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo, wszelkie zmiany w instalacji elektrycznej dokonane przez osoby nieuprawnione mogą prowadzić do porażenia prądem lub wywołania pożaru.