Spędzanie czasu nad morzem może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie, jednak w tym celu mieszkańcy Głogowa nie muszą wyjeżdżać. Wszystko dlatego, że w mieście powstają kolejne tężnie solankowe.

Pierwsze głogowska tężnia powstała w 2020 roku na osiedlu Kopernika, kolejna pojawiła się w poprzednim roku w parku nad strumykiem przy ul. Budowlanych. A to jeszcze nie koniec! Został przekazany już teren pod budowę trzeciej tężni solankowej. Ta będzie znajdować się na osiedlu Piastów Śląskich przy ulicach Bolesława Śmiałego i Jagiellońskiej. Takich konstrukcji ma w Głogowie powstać pięć.

Czym jest i jak działa tężnia solankowa?

To budowla z drewna i gałęzi tarniny, która krzewem rodziny różowatych. Tarnina ze względu na trwałość i elastyczność okazała się najlepszym materiałem. Solanka, czyli wodny roztwór soli doprowadzona jest na szczyt ściany tworzącej tężnię, ściekając po tarninie do zbiornika, odparowuje. Tężnie solankowa służy do inhalacji, powietrze wokół niej upodabnia się do tego nad morzem, a godzina pobytu przy takie tężnie odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Inhalacje w takich miejscach mają dobry wpływ na układ nerwowy, gruczołów dokrewnych i stymuluje pracę układu odpornościowego.