Po raz pierwszy w historii miasta Głogowa, liczącego około 60 tysięcy mieszkańców, uruchomiono hospicjum. Placówka ta, która rozpoczęła dzisiaj swoją działalność, ma 20 łóżek do dyspozycji pacjentów. Hospicjum zlokalizowane jest na peryferiach miasta, otoczone zielonym krajobrazem, a sama budowla posiada swój własny ogród.

Plan stworzenia hospicjum zaproponowano po raz pierwszy w 2017 roku. Wówczas założono specjalną fundację, która miała się tym zająć. Jak wyjaśnia Aleksandra Glińska, szefowa fundacji, Głogów był już gotowy na otwarcie takiej placówki. Budowa trwała dwa lata, a obecnie oferuje 20 miejsc dla pacjentów. Niemniej jednak, fundacja ma w planach rozbudowę o kolejne skrzydło. Pacjenci będą kierowani do hospicjum przez lekarzy rodzinnego lub onkologa i będą musieli przejść proces kwalifikacji przed przyjęciem. Całość jest finansowana ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Inwestycja była możliwa dzięki zaangażowaniu lokalnej administracji. Prezydent Głogowa, Rafael Rokaszewicz, informuje, że całkowity koszt projektu wyniósł około 22 milionów złotych. Ponad połowa tej kwoty, 11 milionów złotych, została zasilona z budżetu miasta Głogowa i prawie tyle samo z programu Polski Ład. Zakup wyposażenia placówki o wartości 2 milionów złotych został sfinansowany ze środków zebranych przez fundację. Zbigniew Wierzchowski z Fundacji Hospicjum Głogowskie podkreśla, że zaangażowanie społeczności, od przedszkolaków po przedsiębiorców, było nieocenione dla realizacji projektu.